ULUSLARARASI İPEKYOLU FİLM ÖDÜLLERİ

Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SETEM) tarafından,  Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü katkılarıyla düzenlenen 6. Uluslararası İpekyolu Film Ödülleri sahiplerini buldu.

Ödül töreni,  10 Aralık 2018 Pazartesi saat 19.00’da Atlas Pasajı’nda yapılan kokteylin ardından başladı. Açılış konuşmaları SETEM Başkanı Mehmet GÜLERYÜZ ve Festival Direktörü Feza Sınar tarafından gerçekleştirildi.

Gecenin sunuculuğunu ise Janset PAÇAL üstlendi.


SETEM Emek Ödülü Annie Pertan’a

Bugüne kadar SETEM Emek Ödülü; Vedat Türkali, Ertem Göreç, Safa Önal, Mehmet Dinler, Ülkü Erakalın, Aram Gülyüz, Necip Sarıcı, Yılmaz Atadeniz, Memduh Ün, Duygu Sağıroğlu, Ertunç Şenkay, Tolgay Ziyal ve Hüsamettin Ünlüoğlu’na verildi.  Bu yıl SETEM Emek Ödülü; sinemamızda yapımcı ve sanat yönetmeni olarak bir çok projeye imza atan Annie Pertan a verildi. Annie Pertan’ın çalışmalarından bazıları; Aşk-ı Memnu, Arabesk, Devlerin Ölümü, Kurt Kanunu, Tersine Dünya, Mum Kokulu Kadınlar, Şarkıcı filmleri.

Uluslararası İpek Yolu Film Ödülleri Sahiplerini Buldu!

Bu yıl Uluslararası İpekyolu Film Yarışmasına Türkiye, Çin, Kırgızistan, Özbekistan, Azerbaycan, Kazakistan, İtalya, Suriye, Hindistan, Irak, Yunanistan, İran, Afganistan ve Pakistan olmak üzere toplamda 3058 film katıldı. Uluslararası İpekyolu Film Ödülleri kapsamında verilen ödüller sahiplerini buldu ve En İyi Yönetmen Ödülünü alan Leila Noroozi’nin  “The Black Way” isimli filmi gösterildi.

Uluslararası İpekyolu Film Ödüllerini belirleyen Jüri Üyelerimiz:

Jüri başkanı Salih Kalafatoğlu olmak üzere, Hüsamettin Ünlüoğlu,  Ahmet Çadırcı, Zeynep Tor, Mehmet Bükülmez, Emre Yalgın, Hakan Dikmen, Reza Siami, Müjgan Tekin, Necip Güleçer.

Ulusalda ise Belgesel, Animasyon ve Kurmaca film kategorilerinde toplam 297 eser katıldı ve ödüller sahiplerini buldu. Tören sırasında ödül alan En İyi Kurmaca film olan Plak (Ece Palaz) filminin gösterimi gerçekleşti.

 

Belgesel Kategorisi Jüri Üyelerimiz; Jüri başkanımız Oğuz Makal olmak üzere; Mehmet Güleryüz ve Jale İncekol

Animasyon Kategorisi Jüri Üyelerimiz; Jüri başkanımız Şafak Tavkul olmak üzere; Hüseyin Karabey ve Özgül Gürbüz

Kısa Film Kategorisi Jüri Üyelerimiz; Jüri Başkanımız Mecit Beştepe olmak üzere; Feza Sınar ve Yelda Özkoçak

ÖDÜLLER

 

ULUSLARARASI İPEKYOLU KISA FİLM ÖDÜLLERİ

Uluslararası İpekyolu En İyi Kurmaca Film: The Cord – Allaith Hajjo (SURİYE)

Uluslararası İpekyolu En İyi Yönetmen: The Black Way  – Leila Noroozi (İRAN)

Uluslararası İpekyolu En İyi Senaryo Ödülü: Beggars – Ram Prasad Mandal (HİNDİSTAN)

Uluslararası İpekyolu Kurmaca Jüri Özel Ödülü: Cumartesi Düşleri – Alper Kızılboğa                                                                                                                               (TÜRKİYE)

Worm – Samugjanov Abror                                                                                                                                       (ÖZBEKİSTAN)

Uluslararası İpekyolu En İyi Belgesel Ödülü: HeritageIlgiz Sherniyaz (KIRGIZİSTAN)

Uluslararası İpekyolu En İyi Animasyon Ödülü: Blue Tomorrow – Numan Ayaz                                                                                                                                          (TÜRKİYE)

 

 

ULUSAL ÖDÜLLER

En İyi Belgesel Ödülü: Bıraktığın Yerden  –  Volkan Güney Eker

Belgesel Dalında En İyi Yönetmen: Kurbağa Avcıları – Batuhan Kurt

Belgesel Dalında En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü: Kalanlar – – İris Tahhuşoğlu & Erkan Tahhuşoğlu

Belgesel Dalında En İyi Senaryo Ödülü: Sen Adam Mısın – Harun Köybaşı

Belgesel Dalında En İyi Kurgu Ödülü: Nakavt – Hasan Akıncı & Zeki Koyuncu

 

Belgesel Dalında Jüri Özel Ödülü: Paradoks Bir Koşu – Evrim İnci

                                                           Levir – Oğuzhan Yıldız & Uğur Ersöz

Belgesel Dalında SETEM Özel Ödülü : Ardında Kalanlar – Nuray Kayacan

Animasyon Dalında En İyi Film Ödülü: Mavi Yarın – Numan Ayaz

Animasyon Dalında Jüri Özel Ödülü: Rüya – Çağrı Surhay Kılıç & Fuat Değirmenci

Animasyon Dalında En İyi Yönetmen Ödülü: Fabrika – Batuhan Köksal

Animasyon Dalında En İyi Animatör: Fabrika – Batuhan Köksal

Animasyon Dalında En İyi Senaryo: Avcı – Yunus Özmodanlı

Animasyon Dalında En İyi Kurgu: Mavi Yarın – Numan Ayaz

Kurmaca Dalında En İyi Film Ödülü: Plak – Ece Palaz

Kurmaca Dalında En İyi Yönetmen Ödülü: Misafir – Selim Şahintürk

Kurmaca Dalında En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü: Misafir – Ercan Işık

Kurmaca Dalında En İyi Senaryo Ödülü: Hikayeci – Anıl Gündoğan

Kurmaca Dalında En İyi Kurgu Ödülü: Mahkum – Ercan Selim Öngöz

Kurmaca Dalında En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Vaveyla – Gamze Karababa

Kurmaca Dalında En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Küçük Adam – Emin Altun

Kurmaca Dalında Jüri Özel Ödülü: Elma – Şeyhmus Sarıce

Duvardaki Çatlak – Hakan Ünal

 

 

www.setemakademi.com

https://twitter.com/SETEMAKADEM

https://www.facebook.com/setem.ekip/

 

 

BAK AKADEMİ 6. ULUSLARARASI İPEKYOLU FİLM ÖDÜLLERİ İÇİN BAŞVURULAR BAŞLADI!

 

Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SETEM)’in iştiraki ile BAK Akademi Derneği tarafından düzenlenen BAK Akademi Uluslararası İpekyolu Film Ödülleri için start verildi.

Festival Direktörü Mehmet Güleryüz’ün yaptığı açıklamaya göre; geçtiğimiz yıllarda yüzlerce belgesel, animasyon ve kısa film ulusal bölümde yarışmaya katıldı. Uluslararası İpekyolu Film Ödüllerine ise; Türkiye, Çin, Kırgızistan, Özbekistan, Azerbaycan, Kazakistan, İtalya, Gürcistan, Suriye, Mısır, Hindistan, Irak gibi ülkelerden toplamda 2043 film katıldı.

BAK akademi her sene duayen bir sinemacıya Emek Ödülü veriyor.

Bugüne kadar; Ertunç Şenkal , Tolgay Ziyal ve Hüsamettin Ünlüoğlu Emek Ödülü alan isimlerdi. Ayrıca  Türk Sinemasının 100. Yılı nedeniyle Vedat Türkali, Ertem Göreç, Safa Önal, Mehmet Dinler, Ülkü Erakalın, Aram Gülyüz, Necip Sarıcı, Yılmaz Atadeniz, Memduh Ün, Duygu Sağıroğlu’na onur ödülleri dağıtıldı.

Bu yıl Emek Ödülü alacak duayen sinemacımızın ismi önümüzdeki günlerde belli olacak.

İpekyolu ülkeleri ile olan tarihsel ve kültürel bağlarımızın bu film yarışması sayesinde daha da gelişeceği umudunu taşıyoruz dedi.

Ulusal ve Uluslararası ödül kategorileri;

Belgesel film kategorisinde; en iyi belgesel film, en iyi yönetmen, en iyi görüntü yönetmeni, en iyi senaryo, en iyi kurgu dallarında ödül veriliyor.

Animasyon film kategorisinde; en iyi animasyon film, en iyi yönetmen, en iyi senaryo ve en iyi animatör özel ödülü veriliyor.

Kısa film kategorisinde ; en iyi kısa film,  en iyi kadın oyuncu, en iyi erkek oyuncu, en iyi yönetmen, en iyi görüntü yönetmeni, en iyi kurgu, en iyi senaryo dallarında ödül veriliyor.

Jüri Özel Ödülü ise katılımcı tüm filmler arasından, ön elemeyi geçme şartı aranmaksızın veriliyor.

Başvuru takvimi;

Başvurular 11 Temmuz 2018  tarihinde başlayacak olup 01 Ekim 2018 tarihinde sona erecek.

Başvurular için ayrıntılı bilgi  www.setemakademi.com adresinden alınabilir.

 

Ayrıntılı bilgi için;

SETEM Akademi – 0212 232 35 42

Nazım Özdemir  – 0532 509 20 12

  1. Yarışmaya, süresi 20 dakikayı aşmayan Kurmaca Film ve Animasyon Filmler ile süresi 45 dakikayı aşmayan Belgesel Filmler katılabilir.
  2. Yarışmaya katılacak filmler “PAL” sistemi ile kaydedilmiş olmalıdır.
  3. Yarışmaya katılmak isteyenler, başvuru formunu SETEM Akademi(www.setemakademi.com) web sayfasından sağlayabilirler.
  4. Yarışmaya gönderilen filmlerin, yönetmen adı belirtilerek, ticari amaç gözetmeksizin SETEM Akademi etkinliklerinde yer alması, gösterime sunulması yarışmacı tarafından kabul edilmiş sayılır.
  5. Festival tanıtımı için her bir eserin en fazla 20’şer saniyelik kısa bölümünün ya da fragmanının tanıtımı amaçlı (TV, radyo, basılı yayınlar, internet v.b. ortamlarda) kullanımı yarışmacı tarafından kabul edilmiş sayılır.
  6. Ön seçici kurul ve jürinin yargısı kesindir.
  7. Festivale katılmak için son başvuru tarihi 01 Ekim 2018’dır.
  8. Katılımcıların en geç bu tarihe kadar SETEM Akademi adresine posta ile ya da doldurmuş oldukları katılım başvuru formlarını info@setem.org.tradresine göndermeleri gerekmektedir.
  9. Telif hakları konusunda sorumluluk eser sahibinindir.
  10. Festivale katılan filmler önce ön elemeden geçecektir. Belirlenen filmler sektörün profesyonelleri tarafından oluşturulacak jüri tarafından oylanacak ve Aralık ayı içerisinde yapılacak ödül töreni ile duyurulacaktır.
  11. Uluslararası Ödüller için başvuru www.filmfreeway.com adresinden yapılmalıdır. Aynı adresten Ulusal başvuru da gerçekleşebilir.
  12. Ayrıca yarışmaya katılan filmler arasında (Belgesel, Animasyon, Kısa Film) kategorisinde ön elemden geçme koşulu aramaksızın jüri özel ödülleri verilecektir.