10. ULUSLARARASI İPEKYOLU FİLM FESTİVALİ İÇİN BAŞVURULAR BAŞLADI .

 

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen 10.Uluslararası İpekyolu Film Festivali Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SETEM) tarafından düzenleniyor

 

İpekyolu Film Festivali, bu yıl 10’uncu kez Kadim İpekyolu coğrafyasından topladığı filmleri  İstanbul’da sinemaseverlerle buluşturmaya hazırlanıyor.

Festival Direktörü Feza Sınar;  İpekyolu ülkelerinin  yeni yeteneklerinin keşif serüvenine katkı sağlayan İpekyolu Film Festivali için müracaatların başladığını bildiriyor. Sınar; “Önemli bir ticari rota olan İpekyolu’nun tarih boyunca en cezbedici limanı İstanbul’un kültürler arası birleştirici rolüne festivalimizle katkı sunmanın gururunu yaşıyoruz. Bu yıl.

10’uncusunu düzenlediğimiz film yarışmamız giderek büyüyor ve uluslararası alanda tanınırlığı artıyor,  kalıcı ve anlamlı bir festivale  evrileceğini umuyorum. Türkiye, Çin, Kırgızistan, Özbekistan, Azerbaycan, Kazakistan, İtalya, Gürcistan, Suriye, Mısır, Hindistan, Irak gibi antik İpekyolu ülkelerinden sinemacıların katılımı ile gerçekleştiren festivale geçtiğimiz yıl ulusal ve uluslararası alanda 3089 film katıldı ve  festival kapsamında 12 ülkeden 100’ün üzerinde film seyirci ile buluştu”  dedi.

 

SİNEMANIN İMECE RUHUNDAN SAYMALI TAŞA…

 

Bu yıl afiş tasarımında  3000 yıl öncesinden günümüze gelen bugün ki Kırgızistan coğrafyasında bulunan Saymalı Taş  görseli yer almaktadır.  Saymalı Taş, Kırgız Türkçesinde ‘desenli ya da işlemeli başlık’ anlamına gelmektedir. İpekyolu güzergahının en önemli duraklarından olan Fergana vadisinin Kazarman köyünde bir sit alanında yer alan Saymalı Taş, kadim Türk kültürünü ve mitolojisini en iyi yansıtan  kaya resimlerinin yer aldığı bir insanlık mirasıdır.  Birçok Türk boyunun ortak katkısıyla yılın belirli günlerinde kayalara oyulan soyut ve somut temalı resimlerin yer aldığı geniş bir koleksiyona sahip olan sit alanı Türk kültürüyle ilgili en eski bilgilerin elde edilmesini sağlamaktadır. Günümüzde UNESCO Geçici Koruma Listesine alınan  Saymalı Taş, Türk kültürünün zaman ve mekan tanımaz melezliğini ve  var oluşunu yüzyıllar ötesinden günümüze taşımaktadır. Sanatın pek çok dalını  içinde barındıran en melez sanat dalı olan sinemada gücünü Saymalı Taş gibi imece ruhundan almaktadır.  Bu nedenle bu sene sinemanın imece ruhundan Saymalı Taş’a  doğru düşünsel ve görsel bir iklim yaratmayı amaçlıyoruz.

 

10.Uluslararası İpekyolu Film Festivalinde Ulusal ve Uluslararası Kategorilerde Ödüller Sahiplerini Bulacak

Ulusal ödül kategorileri;

Belgesel film kategorisinde; en iyi belgesel film, en iyi yönetmen, en iyi görüntü yönetmeni, en iyi senaryo, en iyi kurgu dallarında ödül veriliyor.

Animasyon film kategorisinde; en iyi animasyon film, en iyi yönetmen, en iyi senaryo ve en iyi animatör ve ödülü veriliyor.

Kısa film kategorisinde; en iyi kısa film,  en iyi kadın oyuncu, en iyi erkek oyuncu, en iyi yönetmen, en iyi görüntü yönetmeni, en iyi kurgu, en iyi senaryo dallarında ödül veriliyor.

Jüri Özel Ödülü ise katılımcı tüm filmler arasından, ön elemeyi geçme şartı aranmaksızın veriliyor.

 

Uluslararası ödül kategorileri;

En İyi Kurmaca Film, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo, Jüri Özel Ödülü, En İyi Belgesel, En İyi Animasyon

Bu yıl 10’uncusu düzenlenen Uluslararası İpekyolu Film Festivalinde 10’uncu yıla özel etkinliklerle kapsamlı bir program  düzenlenecek.

 

Başvuru takvimi;

Başvurular  15 Ağustos 2022  tarihinde başlayacak olup 01 Ekim 2022 tarihinde sona erecek.

Başvurular için ayrıntılı bilgi  www.setem.org.tr  ve www.setemakademi.com

adreslerinden alınabilir.

 

Başvuru adresi:  https://filmfreeway.com/10InternationalSilkRoadFilmAwards?welcome=true

 

Ayrıntılı bilgi için;

SETEM              – 0212 230 15 08

Nazım Özdemir  – 0532 509 20 12