ŞARTNAME

 

 1. Yarışmaya, süresi 20 dakikayı aşmayan Kurmaca Film ve Animasyon Filmler ile süresi 45 dakikayı aşmayan Belgesel Filmler katılabilir.
 2. Yarışmaya 1 Ocak 2021’den sonra çekilmiş filmler katılabilir.
 3. Yarışmaya filmin yasal sahibi başvurabilir. Filmin birden fazla yasal sahibi varsa, her birinin onayı gereklidir. Yarışmaya birden fazla filmle başvurulabilir.
 4. Ulusal ve Uluslararası ödüller için başvuru www.filmfreeway.comadresinden yapılmalıdır.
 5. Yarışmaya gönderilen filmlerin, yönetmen adı belirtilerek, ticari amaç gözetmeksizin SETEM etkinliklerinde yer alması, gösterime sunulması yarışmacı tarafından kabul edilmiş sayılır.
 6. Festivalde ön jüriyi geçen filmler, Uluslararası İpekyolu Film Festivali tarafından belirlenecek bir internet platformunda festival süresince üyelik oluşturarak izleyici ile buluşturulabilir.
 7. Festival tanıtımı için her bir eserin en fazla 20’şer saniyelik kısa bölümünün ya da fragmanının tanıtımı amaçlı (TV, radyo, basılı yayınlar, internet v.b. ortamlarda) kullanımı yarışmacı tarafından kabul edilmiş sayılır.
 8. Ön seçici kurul ve jürinin yargısı kesindir.
 9. Festivale katılmak için son başvuru tarihi 01 Ekim 2022’dir.
 10. Telif hakları konusunda sorumluluk başvuru sahibinindir.
 11. Festivale katılan filmler önce ön elemeden geçecektir. Belirlenen filmler sektörün profesyonelleri tarafından oluşturulacak jüri tarafından değerlendirilecek ve Aralık ayı içerisinde yapılacak ödül töreni ile duyurulacaktır.
 12. Ulusal kategoride yarışacak filmlerin ödül adaylarının T.C. Vatandaşı olması gerekmektedir.
 13. Ayrıca yarışmaya katılan filmler arasında (Belgesel, Animasyon, Kısa Film) kategorisinde ön elemeden geçme koşulu aranmaksızın jüri özel ödülleri verilecektir.
 14. Yurtiçi finalist yarışmacılar filmlerinde kullandıkları bir objeyi, ileride oluşturulacak müze ya da sergi için kullanılmak üzere SETEM’e teslim edeceklerdir.