1. Yarışmaya, süresi 20 dakikayı aşmayan Kurmaca Film ve Animasyon Filmler ile süresi 45 dakikayı aşmayan Belgesel Filmler katılabilir.
 2. Yarışmaya katılacak filmler “PAL” sistemi ile kaydedilmiş olmalıdır.
 3. Yarışmaya katılmak isteyenler, başvuru formunu SETEM Akademi(www.setemakademi.com) web sayfasından sağlayabilirler.
 4. Yarışmaya gönderilen filmlerin, yönetmen adı belirtilerek, ticari amaç gözetmeksizin SETEM Akademi etkinliklerinde yer alması, gösterime sunulması yarışmacı tarafından kabul edilmiş sayılır.
 5. Festival tanıtımı için her bir eserin en fazla 20’şer saniyelik kısa bölümünün ya da fragmanının tanıtımı amaçlı (TV, radyo, basılı yayınlar, internet v.b. ortamlarda) kullanımı yarışmacı tarafından kabul edilmiş sayılır.
 6. Ön seçici kurul ve jürinin yargısı kesindir.
 7. Festivale katılmak için son başvuru tarihi 01 Ekim 2018’dır.
 8. Katılımcıların en geç bu tarihe kadar SETEM Akademi adresine posta ile ya da doldurmuş oldukları katılım başvuru formlarını info@setem.org.tradresine göndermeleri gerekmektedir.
 9. Telif hakları konusunda sorumluluk eser sahibinindir.
 10. Festivale katılan filmler önce ön elemeden geçecektir. Belirlenen filmler sektörün profesyonelleri tarafından oluşturulacak jüri tarafından oylanacak ve Aralık ayı içerisinde yapılacak ödül töreni ile duyurulacaktır.
 11. Uluslararası Ödüller için başvuru www.filmfreeway.com adresinden yapılmalıdır. Aynı adresten Ulusal başvuru da gerçekleşebilir.
 12. Ayrıca yarışmaya katılan filmler arasında (Belgesel, Animasyon, Kısa Film) kategorisinde ön elemden geçme koşulu aramaksızın jüri özel ödülleri verilecektir.