ULUSLARARASI İPEKYOLU FİLM ÖDÜLLERİ İÇİN BAŞVURULAR BAŞLADI!

 

Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SETEM) tarafından düzenlenen

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen

  1. Uluslararası İpekyolu Film Ödülleri için start verildi.

İpekyolu Film Ödülleri, bu yıl 8. kez Kadim İpekyolu güzergahı boyunca topladığı filmleri  İstanbul’da sinemaseverlerle buluşturmaya hazırlanıyor.

Festival Direktörü Feza Sınar;  İpekyolu coğrafyasının yeni yeteneklerinin keşif serüvenine katkı sağlayan İpekyolu Film Ödülleri için müracaatların başladığını bildiriyor. Sınar; “önemli bir ticari rota olan İpekyolu’nun tarih boyunca en görkemli ve cezbedici limanı İstanbul’un kültürler arası birleştirici rolüne festivalimizle katkı sunmanın gururunu yaşıyoruz. Bu Yıl. 8 incisini yapıyoruz, giderek büyüyor ve uluslararası alanda tanınırlığı artıyor.  Kalıcı ve anlamlı bir festival olacağını umuyorum. Meslek birliği olarak Genç Sinemacılara her zaman kucak açtık ve destekledik. “SETEM bünyesinde oluşturduğumuz Akademimize katılan gençlerin emeklerini değerlendirmek için başlattığımız daha sonra Ulusal çapta yaygınlaştırdığımız SETEM AKADEMİ BAK -Belgesel, Kısa Film, Animasyon- yarışmaları düzenlemeye başladık. Diyebilirim ki genç sinemacı yetiştirme konusunda bereketli topraklar üzerinde yaşıyoruz.  SETEM Akademi Bak ödülleri bu kadar ilgi görünce festivalimiz uluslararası bir nitelik kazandı ve İpekyolu Film Ödülleri adıyla Uluslararası bir festivale dönüştü. Türkiye, Çin, Kırgızistan, Özbekistan, Azerbaycan, Kazakistan, İtalya, Gürcistan, Suriye, Mısır, Hindistan, Irak gibi antik İpekyolu ülkelerinden sinemacıların katılımı ile gerçekleştiren festivale geçtiğimiz yıl uluslararası alanda 3056, ulusal alanda ise 297 belgesel, animasyon ve  kurmaca film olmak üzere toplamda 3353 film katıldı” dedi.

SETEM her sene duayen bir sinemacıya Emek Ödülü veriyor. Festival direktörü Feza Sınar “ne derler bilirsiniz geçmişi olmayanın geleceği olmaz. Uluslararası İpekyolu Film Ödülleri’nde genç sinemacıları desteklemenin yanı sıra Türk Sinemasının duayen isimlerine de emek ödülleri veriyoruz. Bugüne kadar; Vedat Türkali, Ertem Göreç, Safa Önal, Mehmet Dinler, Ülkü Erakalın, Aram Gülyüz, Necip Sarıcı, Yılmaz Atadeniz, Memduh Ün, Duygu Sağıroğlu, Ertunç Şenkal, Tolgay Ziyal, Hüsamettin Ünlüoğlu, Annie Pertan ve Aycan Çetin Emek Ödülü alan isimlerdi.” açıklamasını yapıyor.

Bu yıl Emek Ödülü alacak duayen sinemacımızın ismi önümüzdeki günlerde açıklanacak.

Ulusal ödül kategorileri;

Belgesel film kategorisinde; en iyi belgesel film, en iyi yönetmen, en iyi görüntü yönetmeni, en iyi senaryo, en iyi kurgu dallarında ödül veriliyor.

Animasyon film kategorisinde; en iyi animasyon film, en iyi yönetmen, en iyi senaryo ve en iyi animatör özel ödülü veriliyor.

Kısa film kategorisinde; en iyi kısa film,  en iyi kadın oyuncu, en iyi erkek oyuncu, en iyi yönetmen, en iyi görüntü yönetmeni, en iyi kurgu, en iyi senaryo dallarında ödül veriliyor.

Jüri Özel Ödülü ise katılımcı tüm filmler arasından, ön elemeyi geçme şartı aranmaksızın veriliyor.

 

Uluslararası ödül kategorileri;

En İyi Kurmaca Film, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo, Jüri Özel Ödülü, En İyi Belgesel, En İyi Animasyon

 

ATÖLYELER

Yine festival kapsamında belgesel, animasyon, kısa film, yönetmen yardımcılığı ve senaryo dallarında sektörün uzman isimleri tarafından genç katılımcılara atölyeler düzenlenecektir. Atölyelere katılmak isteyenler için önümüzdeki günlerde detaylı program paylaşılacaktır.

 

Başvuru takvimi;

Başvurular  01 Eylül 2020  tarihinde başlayacak olup 13 Ekim 2020 tarihinde sona erecek.

Başvurular için ayrıntılı bilgi  www.setem.org.tr  ve www.setemakademi.com

adreslerinden alınabilir.

Ayrıntılı bilgi için;

SETEM              – 0212 230 15 08

Nazım Özdemir  – 0532 509 20 12