1. ULUSLARARASI İPEKYOLU FİLM ÖDÜLLERİ

ULUSAL VE ULUSLARARASI FİNALİSTLER BELLİ OLDU

 

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SETEM) in düzenlediği 9. Uluslararası İpekyolu Film Ödüllerine, Türkiye, Çin, Kırgızistan, Özbekistan, Azerbaycan, Kazakistan, İtalya, Suriye, Hindistan, Irak, Yunanistan, İran, Afganistan ve Pakistan’dan 3089 film ile rekor sayıda başvuru gerçekleşti. Ön jüri  değerlendirmesi sonucu ulusal ve uluslararası kategoride finalistler belirlendi.

 

Finalistler ve ön jüriler;

ULUSAL BELGESEL FİLM FİNALİSTLERİ

Ada’m / Man (Turgay Kural),

Alçak Sesle / Habitus of Self (Kurtuluş Özgen),

Baba Ne Oldu? / Dad, What Happened (Feyzi Baran),

Belgesele Yolculuk / Journey To The Documentary (Miraç Erarslan),

Bulak / Fount (Evrim İnci),

Çanakkale’nin Son Şehidi / The Last Martyr of Çanakkale

(Mehmet Ali Sevimli & Tamer Yiğit),

Ede Bir Ayrılık Bir Yoksulluk Bir Ölüm /  “Ede” “A Farewell, A Poverty, A Death”

(Ersen Çıra),

Fatma Kayacı’nın Bilinmeyen Hikayesi / The Untold Story Of Fatma Kayacı

(Orhan Tekeoğlu),

Goca Yörüğün Tohumları / Seeds Of Goca Yoruk (Mehmet Köprü),

Panorama / Panorama (Çağlar Avcı & Ufuk Gürbüzdal)

 

Ön Jüri : İstanbul Gelişim Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölüm Başkanı Doç. Dr. Remziye Köse Özelçi, Dr.Hakan Dikmen, SETEM Yönetim Kurulu Başkanı-Yönetmen Mehmet Güleryüz

 

ULUSAL ANİMASYON FİLM FİNALİSTLERİ

 

Buz İçin Çığlık / Scream For Ice / (Emir Aytemür),

Eller / The Hands / (Hicret Yazı),

Evden Çıkamam / I Can’t Leave the House / (Batıkan Köse, Doğukan Köse),

Fraktal Ormanı / Fractal Forest / (Serdar Çamlıca),

Korosi / (Burcu Özkan),

Lena’nın İğde Ağacı / Lena’s Silverberry Tree / (Simay Çalışkan),

Paralel Evrim / Parallel Evolution / (Emrah Özçelik),

Peşimdeki Polis / The Police After Me / (Kayahan Kaya),

Pimino / (Kerem Yörük),

Sudan Çıkmış Balık / Fish Out Of Water / (F. Nur Özkaya),

Şu Yamaçta / On the Slope /  (Beyza Yazgan)

 

Ön Jüri : İstanbul Kültür Üniversitesi Çizgi Film ve Animasyon Bölüm Başkanı Dr.Öğr.Üyesi Dide Akdağ Satır, Yönetmen Nermin Er, Bilkent Üniversitesi Öğr. Görevlisi Nefise Abalı

 

ULUSAL KISA FİLM FİNALİSTLERİ

Bir Nehir Kıyısında / At a riverside (M. Furkan Daşbilek),

Can Suyu / Water Life (Anıl Gök),

Gaz / The Gas (Utku Çırak)

Güzel Havalar / Beautiful Weather (Okan Akgün),

Hasat / The Harvest (Ömer Faruk Yardımcı),

Hemnefes / Lifeline (Abdullah Şahin),

İlk 10000 / First 10K (Halil Ercüment Çayır),

İyi Uykular / Sleep Tight (Sezgin Sönmez),

Kirpilerin Portresi / Portrait of Porcupines (Merve Kuş Mataracı),

Şero / Sheru (Mustafa Efelti)

 

Ön Jüri : İpekyolu Film Ödülleri Direktörü -Yönetmen Feza Sınar, Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölüm Başkan Yardımcısı Mustafa Bülbül, Yönetmen Murat Çetinkaya

 

ULUSLARARASI FİNALİSTLER

Azerbaycan                Anya (Latif Latifsoy)  /  Belgesel Film, Arakhchin (Skullcap) (Firangiz Gurbanova)  / Animasyon Film, Tremble (Amil Mamibeyli) / Kısa Film

Çin                              Watchmen Of The Gibbon (Yile Zhang)  / Belgesel Film, Revival (Diszy Lee)  / Animasyon Film,  Never Forget (Li Bo)  / Kısa Film, Raging Bullet (Jinglong Feng) Kısa Film

Hindistan                   Some Birds Can’t Fly (Sudeshna Goswami)  / Belgesel Film, Circular Route (Shraddha Bilwal)  / Kısa Film

Irak                             The Last Dance (Ahmed Abdulhussein Majeed)  / Belgesel Film, I came from there (Abhishek Singh)  / Kısa Film,

İran                             My Name (Mohammad Alimoradi)  / Belgesel Film, Snowy Roads (Haide Moradi) / Belgesel Film,  Director (Azad Jafarpur & Morad Haghparat) Animasyon  / The Blue Bed (Alireza Kazemipour)  / Kısa Film, Zamharir (Reza Fathi) / Kısa Film

İtalya                          Lairs of Rome (Davide Giorni)  / Belgesel Film, Remake Remodel (Alessandro Amaducci)  / Animasyon Film, Deliver You (Massimiliano Reina)  / Kısa Film

Kırgızistan                  Meerman (Aikol Nurlanbek uulu)  / Belgesel Film

Kazakistan                  Comprehending the history (Alexey Kamenskiy) / Belgesel Film, Eraser (Alibi Mukushev) / Animasyon Film, The Bird (Begaly Shibikeyev) / Kısa Film

Özbekistan                 The Happy Day (Elmira Khasanova)  / Belgesel Film, Girl and Cloud (Shokir Kuziboy ugli Kholikov) / Animasyon Film, Promise (Otabek Yuldashev, Ilyos Islomov) Kısa Film

Pakistan                     Heroes of ARTS (Shehroz Gujjar)  / Belgesel Film

Suriye                         A Year in Exile (Malaz Usta)  / Belgesel Film, An Ordinary Day (Anas Zawahri)  / Kısa Film

Türkiye                       The Untold Story Of Fatma Kayacı /Fatma Kayacı’nın Bilinmeyen Hikayesi (Orhan Tekeoğlu)  / Belgesel, Scream For Ice / Buz İçin Çığlık (Emir Aytemur)  / Animasyon, At a Riverside / Bir Nehir Kıyısında (Muhammed Furkan Daşbilek)  / Kısa Film,

Yunanistan                 The Shearing Of The Sheep (Dimitris Pathiakis) / Belgesel Film, Yaf Youf (Athina Georgia Koumela) / Animasyon Film, Just A Thought (Matteo Pizzocaro) / Kısa Film

 

Ön Jüri : Yönetmen Reza Siami, Yapımcı ve Sanat Yönetmeni Annie G. Pertan, Berlin Film Festivali Protokol Ofis Üyesi Ela Gürmen,  Yapımcı, senarist Orhan Koçak, Yapımcı, senarist Deniz Uğur Terzioğlu