T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Telif Hakları Genel Müdürlüğü destekleriyle, Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SETEM) tarafından bu sene 3.sü gerçekleştirilen Benim Eserim Projesi, Doğuş Üniversitesi’nde düzenlenen film gösterimi ve ödül töreninin yapıldığı kapanışla sona erdi.

 

Moderatörlüğünü Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Funda Savaş Gün’ün yaptığı törene, Doğuş Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Turgut ÖZKAN, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mesut Kumru, Dekan Prof. Dr. Erhan Tuna, Öğretim Üyesi Dr. Mustafa Bülbül, Öğretim Üyesi Dr. Eser Tezeren, SETEM Başkanı Mehmet Güleryüz, SETEM Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Koçak ve öğrenciler katıldı.

 

Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy’un tebrik ve kutlama mesajının okunmasından sonra Rektör Prof. Dr. Turgut ÖZKAN yaptığı konuşmada Atatürk’ün “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir” sözlerini hatırlatarak Doğuş Üniversitesi’nin her zaman sanatın ve sanatçının yanında olduğunu ve SETEM’i üniversitelerinde ağırlamaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

 

SETEM Başkanı yönetmen Mehmet Güleryüz, telif hakkının sanatçılar için öneminden bahsederek Türkiye’de ilk defa üyeleri Nuri Bilge Ceylan ve Semih Kaplanoğlu’na ait telifleri yurtdışından aldıklarını belirterek, İspanya’daki telif hakları meslek birliği ile yaptıkları protokol doğrultusunda bu sene, İspanya’da yayınlanmış Türk film ve dizilerinden doğan telif haklarını aldıklarını söyledi.

 

Proje kapsamında yapılan telif temalı senaryo yarışması sonucunda Hayat Yapar’ın Kapı, Öztürk Miraç Saral’ın İki Nota ve Murat Taşkınoğlu’nun Elimdeki Kir Değil isimli eserleri, ödüle layık görülüp filmleri SETEM tarafından çekildi. Ayrıca telif bilincini yaymak adına Doğuş, Beykent, Erciyes, İstanbul Kültür, Üsküdar ve Yeditepe Üniversiteleri’nde Mehmet Güleryüz, Rıza Kıraç, Orhan Koçak ve Ensar Altay tarafından verilen eğitimlerle 1000’e yakın öğrenciye ulaşıldı.

 

Kapı filmine oyunculuyla verdiği katkıları için Türk Sineması’nın emektar oyuncusu Sayın Necdet Kökeş’e plaket verildi. Kökeş kendisini, efsane ustaların efsane çırağı olarak tanımlarken 59 yıllık bir sinema emekçisi olarak Doğuş Üniversitesi’ne, sanata verdiği destek dolayısıyla teşekkür etti.

 

Benim Eserim 3 E-Kitapçık İçin Tıklayın