SETEM Emek Ödülü

Aytekin Çakmakçı’nın

 

Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SETEM) tarafından düzenlenen

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen 8. Uluslararası İpekyolu Film Ödülleri kapsamında verilen SETEM Emek Ödülü bu yıl Aytekin Çakmakçı’ya veriliyor.

 

Kriton İlyadis, Gani Turanlı, Manasi Filmediris, Mike Rafaelyan, Cezmi Ar, Özdemir Öğüt gibi usta görüntü yönetmenlerine asistanlık yaparak sinemaya başlayan Çakmakçı 100 e yakın film ve bir çok dizide görüntü yönetmenliği üstlendi.

 

Sinema tarihimizde; Yılanların Öcü, Muhsin Bey, Mum Kokulu Kadınlar, Biri ve Diğerleri, Uzlaşma, Düttürü Dünya, Işıklar Sönmesin, Güneşe Köprü, Suçumuz İnsan Olmak, Bir Avuç Gökyüzü, Arabesk, Prenses, Sen Türkülerini Söyle, İmdat İle Zarife, İpekçe gibi bir çok önemli filme imza attı.

 

Zeki Ökten, Şerif Gören, İrfan Tözüm, Yusuf Kurçenli, HalitRefiğ, Ertem Eğilmez, Bilge Olgaç, Erdoğan Tokatlı, Tunç Başaran, Erden Kıral, Semih Kaplanoğlu, Zülfü Livaneli, Yavuz Turgul, Reis Çelik ve Sinan Çetin gibi birçok ünlü yönetmenle çalıştı.

 

1986’da Yılanların Öcü ile Altın Portakal’da, 1996’da ise Mum Kokulu Kadınlar ve Işıklar Sönmesin’le Altın Koza’da En İyi Görüntü Yönetmeni seçilen Çakmakçı 2013 yılında İKSV Sinema Onur Ödülünü almıştır.

 

SETEM’in kurucu üyeleri arasında yer alan  Aytekin Çakmakçı bu yıl SETEM Emek Ödülünün sahibi oldu.

 

Deneyimlerini genç sinemacılarla paylaşmaya her zaman açık olan Aytekin Çakmakçı düzenlediği atölyelerle birikimlerini gençlerle paylaşmayı sürdürüyor.