SETEM EMEK ÖDÜLÜ YAVUZ TURGUL’A VERİYOR

 

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen, Beyoğlu Belediyesi katkılarıyla Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SETEM) tarafından düzenlenen 9. Uluslararası İpek Yolu Film Ödülleri kapsamında verilen SETEM EMEK ÖDÜLÜ  bu yıl yönetmen Yavuz Turgul’a veriliyor.

 

1975 yılında Arzu Film’le başlayan sinema macerası boyunca senaryoları ve yönettiği filmlerle sinema severlere farklı bir bakış açıları sunan Yavuz Turgul her filmi merakla beklenen ender yönetmenlerimizdendir. Sinema ve reklam piyasasında geçen uzun yıllar Turgul için aynı zamanda Türkiye’deki toplumsal değişim süreçlerini, insan hamurundaki farklılaşmayı, toplumsal çözülmeyi gözlemlemesine yardımcı olur. Turgul, bu gözlemlerini senaryolarında, ürettiği filmlerinde estetik bir bütünlük oluşturarak bize sunar. Senaryosunu yazdığı başta Tosun Paşa, Sultan, Çiçek Abbas, Banker Bilo, Züğürt Ağa, senaryosunu yazıp yönettiği, Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni, Gölge Oyunu, Muhsin Bey, Eşkıya, Gönül Yarası, Av Mevsimi ve Yol Ayrımı filmleri sadece Turgul sinemasının değil ülkemiz sinemasının aldığı yolda önemli kilometre taşlarıdır.

 

Yavuz Turgul, Yeşilçam sineması sonrasında popüler sinemayla sanat sineması arasında köprü olan, iki akım arasında bağlantı kurabilen en önemli yönetmen ve senaristlerimizden biridir. Yavuz Turgul tüm incelikleri, mahareti ve özgünlüğüyle Türk sinema tarihine adını altın harflerle yazdırmıştır. Yavuz Turgul’a SETEM Emek Ödülü 6 Aralık 2021’de Atlas 1948 Sineması’nda 20.00’de başlayacak 9. İpekyolu Film Ödülleri töreninde takdim edilecektir.