Antalya Belediyesinin el değiştirmesi üzerine Semih Kaplanoğlu attığı bir tweet üzerinden haksız saldırı ve eleştirilere maruz kalmıştır.

Antalya Uluslararası Film Festivalinde Ulusal yarışmanın kaldırılmasına karşı tepki göstererek ilk boykot çağrısını yapan SETEM Asbaşkanı Semih Kaplanoğlu’dur.

Semih Kaplanoğlu’nun çağrısı ile toplanan Sinema Meslek Birlikleri ve Sinema Kurumları siyaset üstü bir anlayışla Antalya Film Festivalinin bu kararını boykot etmiştir ve boykot etkili olmuştur. Tüm Sinema kurumları bu olaya tanıktır.

Dürüst ve vicdanlı olunması adına kamuoyuna duyurulur.

 

                                                                                               SETEM YÖNETİM KURULU

Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SETEM)’nin

9. Olağan Genel Kurulu gerçekleşti

 

Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SETEM)’nin 9. Olağan Genel Kurulu 16/03/2019 Cumartesi günü gerçekleşti.

Geniş katılımla gerçekleşen Genel Kurul sonucu görevlendirme şu şekilde gerçekleşti:

Başkan: Mehmet Güleryüz

Asbaşkan: Semih Kaplanoğlu

Genel Sekreter: Mecit Beştepe

Sayman: Ahmet Çadırcı

Üye: Hüseyin Karabey

Sinema alanında telif hakları odaklı kurulan ilk Meslek Birliği olan SETEM 16. Yılını doldurdu. Uluslararası alanda CISAC üyesi olan SETEM, Fransa, İsviçre ve İspanya ile karşılıklı anlaşmalar imzalayarak; yönetmen ve senaryo alanında Semih Kaplanoğlu ve Nuri Bilge Ceylan’a ilk teliflerini ödemiştir.

Ayrıca SETEM, Senaryo Buluşmaları, Liselerarası Kısa Film ve Senaryo Ödülleri ve  İpekyolu Film Festivali gibi birçok başarılı projeyi hayata geçirmiştir.

ULUSLARARASI İPEKYOLU FİLM ÖDÜLLERİ

Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SETEM) tarafından,  Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü katkılarıyla düzenlenen 6. Uluslararası İpekyolu Film Ödülleri sahiplerini buldu.

Ödül töreni,  10 Aralık 2018 Pazartesi saat 19.00’da Atlas Pasajı’nda yapılan kokteylin ardından başladı. Açılış konuşmaları SETEM Başkanı Mehmet GÜLERYÜZ ve Festival Direktörü Feza Sınar tarafından gerçekleştirildi.

Gecenin sunuculuğunu ise Janset PAÇAL üstlendi.


SETEM Emek Ödülü Annie Pertan’a

Bugüne kadar SETEM Emek Ödülü; Vedat Türkali, Ertem Göreç, Safa Önal, Mehmet Dinler, Ülkü Erakalın, Aram Gülyüz, Necip Sarıcı, Yılmaz Atadeniz, Memduh Ün, Duygu Sağıroğlu, Ertunç Şenkay, Tolgay Ziyal ve Hüsamettin Ünlüoğlu’na verildi.  Bu yıl SETEM Emek Ödülü; sinemamızda yapımcı ve sanat yönetmeni olarak bir çok projeye imza atan Annie Pertan a verildi. Annie Pertan’ın çalışmalarından bazıları; Aşk-ı Memnu, Arabesk, Devlerin Ölümü, Kurt Kanunu, Tersine Dünya, Mum Kokulu Kadınlar, Şarkıcı filmleri.

Uluslararası İpek Yolu Film Ödülleri Sahiplerini Buldu!

Bu yıl Uluslararası İpekyolu Film Yarışmasına Türkiye, Çin, Kırgızistan, Özbekistan, Azerbaycan, Kazakistan, İtalya, Suriye, Hindistan, Irak, Yunanistan, İran, Afganistan ve Pakistan olmak üzere toplamda 3058 film katıldı. Uluslararası İpekyolu Film Ödülleri kapsamında verilen ödüller sahiplerini buldu ve En İyi Yönetmen Ödülünü alan Leila Noroozi’nin  “The Black Way” isimli filmi gösterildi.

Uluslararası İpekyolu Film Ödüllerini belirleyen Jüri Üyelerimiz:

Jüri başkanı Salih Kalafatoğlu olmak üzere, Hüsamettin Ünlüoğlu,  Ahmet Çadırcı, Zeynep Tor, Mehmet Bükülmez, Emre Yalgın, Hakan Dikmen, Reza Siami, Müjgan Tekin, Necip Güleçer.

Ulusalda ise Belgesel, Animasyon ve Kurmaca film kategorilerinde toplam 297 eser katıldı ve ödüller sahiplerini buldu. Tören sırasında ödül alan En İyi Kurmaca film olan Plak (Ece Palaz) filminin gösterimi gerçekleşti.

 

Belgesel Kategorisi Jüri Üyelerimiz; Jüri başkanımız Oğuz Makal olmak üzere; Mehmet Güleryüz ve Jale İncekol

Animasyon Kategorisi Jüri Üyelerimiz; Jüri başkanımız Şafak Tavkul olmak üzere; Hüseyin Karabey ve Özgül Gürbüz

Kısa Film Kategorisi Jüri Üyelerimiz; Jüri Başkanımız Mecit Beştepe olmak üzere; Feza Sınar ve Yelda Özkoçak

ÖDÜLLER

 

ULUSLARARASI İPEKYOLU KISA FİLM ÖDÜLLERİ

Uluslararası İpekyolu En İyi Kurmaca Film: The Cord – Allaith Hajjo (SURİYE)

Uluslararası İpekyolu En İyi Yönetmen: The Black Way  – Leila Noroozi (İRAN)

Uluslararası İpekyolu En İyi Senaryo Ödülü: Beggars – Ram Prasad Mandal (HİNDİSTAN)

Uluslararası İpekyolu Kurmaca Jüri Özel Ödülü: Cumartesi Düşleri – Alper Kızılboğa                                                                                                                               (TÜRKİYE)

Worm – Samugjanov Abror                                                                                                                                       (ÖZBEKİSTAN)

Uluslararası İpekyolu En İyi Belgesel Ödülü: HeritageIlgiz Sherniyaz (KIRGIZİSTAN)

Uluslararası İpekyolu En İyi Animasyon Ödülü: Blue Tomorrow – Numan Ayaz                                                                                                                                          (TÜRKİYE)

 

 

ULUSAL ÖDÜLLER

En İyi Belgesel Ödülü: Bıraktığın Yerden  –  Volkan Güney Eker

Belgesel Dalında En İyi Yönetmen: Kurbağa Avcıları – Batuhan Kurt

Belgesel Dalında En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü: Kalanlar – – İris Tahhuşoğlu & Erkan Tahhuşoğlu

Belgesel Dalında En İyi Senaryo Ödülü: Sen Adam Mısın – Harun Köybaşı

Belgesel Dalında En İyi Kurgu Ödülü: Nakavt – Hasan Akıncı & Zeki Koyuncu

 

Belgesel Dalında Jüri Özel Ödülü: Paradoks Bir Koşu – Evrim İnci

                                                           Levir – Oğuzhan Yıldız & Uğur Ersöz

Belgesel Dalında SETEM Özel Ödülü : Ardında Kalanlar – Nuray Kayacan

Animasyon Dalında En İyi Film Ödülü: Mavi Yarın – Numan Ayaz

Animasyon Dalında Jüri Özel Ödülü: Rüya – Çağrı Surhay Kılıç & Fuat Değirmenci

Animasyon Dalında En İyi Yönetmen Ödülü: Fabrika – Batuhan Köksal

Animasyon Dalında En İyi Animatör: Fabrika – Batuhan Köksal

Animasyon Dalında En İyi Senaryo: Avcı – Yunus Özmodanlı

Animasyon Dalında En İyi Kurgu: Mavi Yarın – Numan Ayaz

Kurmaca Dalında En İyi Film Ödülü: Plak – Ece Palaz

Kurmaca Dalında En İyi Yönetmen Ödülü: Misafir – Selim Şahintürk

Kurmaca Dalında En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü: Misafir – Ercan Işık

Kurmaca Dalında En İyi Senaryo Ödülü: Hikayeci – Anıl Gündoğan

Kurmaca Dalında En İyi Kurgu Ödülü: Mahkum – Ercan Selim Öngöz

Kurmaca Dalında En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Vaveyla – Gamze Karababa

Kurmaca Dalında En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Küçük Adam – Emin Altun

Kurmaca Dalında Jüri Özel Ödülü: Elma – Şeyhmus Sarıce

Duvardaki Çatlak – Hakan Ünal

 

 

www.setemakademi.com

https://twitter.com/SETEMAKADEM

https://www.facebook.com/setem.ekip/